Peynir Fondü

Fondü diyince hepimizin aklına çikolataya bandırılan muz ve çilek geliyor değil mi? Lakin orijinalinin peynirle yapıldığını ve ekmek parçalarının erimiş peynire batırılarak yendiğini Noyan’ın yılbaşında getirdiği fondü setiyle öğrendik ve meraka yenik düştük. Çok sevdiğimiz Mahmut ve Deniz çiftinin bize geleceği akşam biraz hazırlıksız yakalandık ikram konusunda. Her ne kadar kelebeğin müthiş yaratıcılığı sayesinde bol çikolatalı bir kek servise hazır olduysa da tuzlu bir şeyler çıkartma dürtüsü beni peynir fondüyü denemeye itti. Arada sırada alışveriş yaparken farklı şeyler giriyor sepetimize, bir iki hafta önce de ricotta peyniri almış ama açmaya fırsatımız olmamıştı. Google’a sordum fondü için ricotta uygun mudur diye, bize feta peyniriyle karıştırırsan güzel bir şeyler çıkar ortaya cevabını verdi. Araştırmalarımın devamında feta peynirinin bir nevi beyaz peynir olduğunu öğrendim, elimizde olmadığı için de kolay eriyeceğini düşündüğüm üçgen karper peynirlerinden kullanmaya karar verdik. Sonuç gerçekten de çok başarılıydı, evinizde bir fondü seti olmasa da mutlaka denemenizi öneriyoruz.

Malzemeler

3 Yemek Kaşığı Tereyağ
200gr Ricotta Peyniri
100gr Karper Peynir
1 Limonun suyu
1 Yemek Kaşığı Maydanoz
(Biz Fesleğen kullandık, o da harika oldu)
Karabiber

Yapılışı

Uygun bir tavada ya da eğer imkan veriyorsa fondü setinizin kabında, tereyağını ocakta kısık ateşte eritin, içine ricotta ve karper peyniri ile biraz karabiberi koyup sürekli karıştırarak pişirin. Yaklaşık 5 dakika kadar sonra peynirlerin hepsinin tamamen eridiğini ve hafifçe kaynamaya başladığını göreceksiniz.

Son olarak limon suyunu ve maydanozu eklediğinizde fondünüz servise hazır hale gelecek. Soğuduğunda tüm özelliğini kaybedip katılaştığından sürekli sıcak kalması için altına bir ısı kaynağı (mum) koymak gerekiyor.

Not: Eğer fondünün tamamını bitiremezseniz endişe etmeyin ertesi sabah içine iki yumurta kırınca harika bir omlet oluyor, siz de bir taşla ki kuş vurmuş oluyorsunuz.

Anlatırken bile ağzım sulanıyor, şimdiden afiyet olsun.

2 Comments

 1. Kadının fendi, erkeği yendi derler…
  Ama görünen o ki Zuzu da potansiyel bir gurme adayı.
  “Zuzu’s fondü afiyetle yendi ” diyebiliriz o halde…
  Bol çikolatalı kek tarifini de isteriz.
  Yoğun istek yapmaktayım :)

  1. Evet evet Zuzu mutfağımı ele geçirmek üzere, ben en kısa zamanda çikolatalı pasta tarifini yazayım da durumu biraz kurtarayım bari :P

Comments are closed.