Cevizli Tam Buğday Ekmeği

Ekmek Yapma Makinesi (EYM) olanlar için lezzetli bir tarif vereyim, iyice heves ediyorum bu ekmek yapma işlerine bakalım sonum ne olacak :)

Bu bahaneyle yeni keşfettiğim değerli bir kaynağı da sizlerle paylaşayım, zaten tarif de oradan:
Ekmek Sanatı Sitesi
Ekmek Sanatı Forumu

Ekmek Büyüklüğü 750 gr için malzemeler;
Su (240ml)
Tuz (1 Küçük Kaşık)
Şeker (2 Küçük Kaşık)
Süt Tozu (2 Küçük Kaşık)
Tereyağ (15 gr)
Beyaz Un (200gr)
Tam Buğday Unu (200gr)
İnstant Maya (1 Küçük Kaşık)

Sinyal sesinden sonra eklenecek:
Ceviz içi, ince kıyılmış (50 gr)

Küçük Kaşık olarak adlandırılan ölçü, tsp/Çay veya Tatlı Kaşığı/Küçük Ölçü Kaşığı‘na karşılık gelmektedir ve 5 ml’dir

Yapılışı;

Yoğurma bıçağını ekmek kazanının içine takarak yukarıda anlatılan sırada malzemeleri yerleştirdikten sonra Normal, Fransız veya Tam Ekmek programıyla ekmeğinizi pişirebilirsiniz. Ben Tefal EYM kullanıyorum, ön ısıtmalı olan Tam Ekmek Programı (3) kullandım. Program sonlandıktan sonra on dakika kadar bekleyip ekmeği kazandan çıkartın, altı ızgaralı bir nihale üzerine koyup temiz bir bezle sarın, bir saat kadar sonra kesip afiyetle yiyebilirsiniz.

4 Comments

 1. Ekmeğin malzemelerini hazırlarken, yoğrulduğunda aldığı kıvamı görünce, kabarıp üstünün istediğim gibi olduğunu fark edince ve o müthiş koku burnuma dolunca doyuyorum ben ama bu kadar sıradanlığın arasında çok özel geliyor böyle bir ekmek yemek. Şiddetle tavsiye ediyorum.

 2. Tam Buğday Ununun kabarmasının zorluğu ile ünlüdür, hele EYM’de kullanılırsa daha da zordur. EYM’de yapılmasına rağmen gayet hacimli görülüyor. Bizim standart olarak aradığımız meşhur tepe kümbeti ve maya sönüm yırtığı mütevazi bir şekilde kendini göstermiş. Dokuda da homojen bir dağılım görülmekte. Daha ne olsun?

  Ellerinize, emeğinize sağlık.

  Sitenizi çok beğendim, samimi, sıcak, sade görünüşlü ama zengin içerikli.

  Allah nazardan saklasın.

  Başarılar dilerim.

  1. Ekmek Sanatı sitesini (daha doğrusu siteMizi) severek takip ediyoruz, sizi burada görmek harika, çok teşekkür ederiz değerli yorumunuz için.

Comments are closed.