Beze Yapımı

Yine çok sevdiğim bir lezzeti kendi mutfağımda denedim, ve oldukça da başarılı sonuçlar aldım… Ama işin kötü tarafı pişirdiklerimin neredeyse tamamını kendim yedim :)) Aman diyetisyenim Sabiha Hanım duymasın :))

Ama hep Beyza’nın suçu, o çıkarttı beni yoldan, onun sitesinde görüp özendim… Buradan da ona teşekkür ederim bu arada, bu güzel tarifi paylaştığı için…

Şiddetle tavsiye ediyorum, özellikle küçük çocuklarınız varsa bence çok seveceklerdir… Ya da büyüyüp de çocuk kalanlarınız :)

Gelelim tarifimize;

Malzemeler:

-4 yumurta
-4 türk kahvesi fincanı toz şeker
-Gıda boyası

Yapılışı:

 • Yumurtaların sarıları ile beyazları birbirinden ayrılır,
 • Yumurta akları ısıya dayanıklı derin bir kapta toz şekerle beraber mikserle(orta devirde) çırpılmaya başlanır. Şekerli yumurta akı beyaz renge dönene kadar çırpmaya devam edilir,
 • Beyaza döndükten sonra artık çırpmaya benmari usulü devam edilir. (Çelik tencerenin içine su doldurup kısık ateşte diğer çelik tencereyi içine oturtturdum.) Isı, şekerin yumurta akı içinde daha iyi çözünmesini sağlar.
 • Tam bu aşamada çay kaşığının ucuyla gıda boyası eklenir,
 • Bir süre sonra kıvam krem şanti gibi oluyor. Koyulaşmış haliyle ocak üzerinden alınıp mikserle çırpmaya devam edelim, karışım mikserin uçlarından düşmeyecek kıvama gelene kadar karıştıralım. Eğer bu kıvama gelmeden sıkma torbasına koyarsanız bezeler yayılabilir. Koyuluğu mikser telinden düşmeyecek hale gelince krema torbasından sıkarak şekil vermeye başlayabilirsiniz.
 • Fırın tepsisine yağlı kağıt konulur. Üzerine krema torbasınının geniş ucuyla dıştan içe doğru sarmal şekilde sıkılır. Beze fırında kabarmadığı için sıkarak şekil verdiğiniz haliyle kalacağını göz önünde tutarak sıkma aşamasında bir kaç kat halinde hazırlayınca daha hacimli oluyor.
 • Önceden ısıtılmış 100 oC de fırında pişirilir. Pişmesi yaklaşık 40-50 dakika sürüyor. Fırından çıkarıp soğuduktan sonra servis yapın. Afiyet olsun…

11 Comments

   1. yaptığınızı yayınlıyosunuzda, yediklerinize laf edebilir :)))
    şaka bi yana afiyet olsun şekerler, can boğazdan gelir :))))
    NOT: Sabiha hanımın bunu da okuma ihtimali var tabi :)))

 1. hey bunlar mor:) süper görünüyorlar, üstelik sadece yumurta ve şekerden ibaret olması beni çok şaşırttı, ellerine sağlık ohh miss, ayrıca şunu da söylemek istiyorum sabiha hanımın önüne koy bakalım yemeden durabilirmi bunları:)

   1. Canım ya kıyamam ben sana, sen şimdi hiç uğraşma, Pandanı ve yavru pandanı da al gel bi akşam sana ben ellerimlen yedircem söz :)

Comments are closed.