Glee

Yine bilinmedik bir kelimeyle başlıyorum yazıya kusura bakmayın. Amerikan Fox televisyonunun bir dizisi olan “Glee” İngilizce’de “sevinç, keyif” anlamı taşısa da “Çok sesli şarkı” olarak da çevrilebilir, bu yazıda bizi ilgilendiren de ikinci anlamı. Amerika’daki liselerde glee kulüpleri ve ulusal yarışmaları oldukça ünlü(ymüş) anladığım kadarıyla. En azından bir dönem Amerikan Futbolu ve Ponpon kızlar kadar popüler olduğundan bahsediliyor. Ancak günümüzde bu kulüplere katılan öğrencilerle sürekli olarak alay ediliyor.

Glee de bu konu üzerine kurulmuş, içeriği zayıf ama gösterileri müthiş, çok eğlenceli karakterleri olan oldukça başarılı bir dizi. Kendi mezun olduğu okula İspanyolca öğretmeni olarak gelen Will Schuester (Matthew Morrison) eskiden mensubu olduğu Glee Klübünü (New Directions) yeniden canlandırmak için kolları sıvamasıyla başlıyor ilk bölüm. Yetenekli öğrencilerin birer birer kulübe katılmasıyla giderek yükselen bir grafik yakalasalar da ikinci sezon olmasına rağmen henüz kaybedenler kulübü olmaktak kurtulamadılar, önümüzdeki bölümlerde de pek popüler çocuklar olacağa benzemiyorlar doğrusu, bence senaristler duygu sömürüsüne devam edecek, göreceğiz bakalım…

Bahsetmeden geçilemeyecek bazı karakterlerden ilki elbette ki okuldaki ponpon kızların (Cheerios) koçu olan Sue Sylvester (Jane Lynch). Sürekli eşofmanla karşımıza çıkan Sue, Will ve Glee kulübünün baş düşmanı olmasının yanında okulun parasını kendi kulübü için harcayan, son derece bencil, hırslı, kendini beğenmiş (kendine tapan demek daha doğru) ve taş kalpli bir karakter. Planladığı entrikalar, kazanma hırsı ve diğer herkesi yerin dibinde görme isteğiyle birleşince çok uç noktalara varıyor ama ben burda ne kadar yazarsam yazayım tanımak için izlemeniz gerekiyor sanırım.

İkinci karakter ilk sezonda daha aktif rol alan Kurt (Chris Colfer). Okulun tek (bilinen) gay öğrencisi olması sebebiyle zaten ezilmekte olan Kurt bir de Glee kulübüne girince üzerindeki baskılar hepten artıyor. Başarılı performansıyla bu yıl Golden Globe da alan Chris favori karakterleriniz arasına girecektir kesin.

Dizinin baş rolü statüsündeki Will ve Rachel (Lea Michele) bu kalabalık kadrodan sıyrılıp da pek “baş rol” gibi olamıyorlar bence zaten öyle bir beklenti de yoktur sanırım ekipte. Yine de Rachel’in tek başına söylediği şarkıların fazlalığından ben memnun değilim, grup performansları her zaman çok daha keyifli. Her hafta sahnelenen kareografi, sahne düzeni, kostümler öyle başarılı ki insan böyle bir tempoyu nasıl yakalayabildiklerine şaşırıyor gerçekten.

Diğer karakterleri sizin keşfinize bırakıyorum efendim, birçoğunun geçmiş hikayeleri (background) düşünülmüş, okul ve glee kulübü haricindeki yaşantılarından kareler izliyoruz dönem dönem. İşin içinde tabii ki aşk meşk de var oldukça ama benim diziyi izleme amacım artık müzikal performanslar desem pek yalan olmaz.

Dizi için müzikal – drama – komedi sınıflandırması yapabiliriz ama müzikallerden hoşlanmayan arkadaşlar sakın uzak durmasın en az bir iki bölüm şans tanısın Glee’ye zaten sonuçta müzikallerdeki gibi notayla konuşmuyor insanlar yeni/eski popüler şarkıları oldukça başarılı bir performansla sergiliyorlar. Hele son izlediğim bölümde (S02E11) bir thriller şovu vardı ki tadından yenmez :) İnanın bana izlediğinize pişman olmayacaksınız :)

Şu aralar ikinci sezonu yayınlanan dizinin şimdiden büyük bir hayran kitlesi oluşmuş durumda. Dizi ekibi “Gleek Tour” isimli bir turne ile şovlarını Amerika’da sergiliyor (ah keşke buralara gelse de izlesek). Dizi en iyi komedi veya müzikal dalında Golden Globe aldı, Golden Globe’da daha birçok adaylığın yanında Sue rolündeki Jane Lynch en iyi yardımcı kadın oyuncu, Kurt rolündeki Chris Colfer ise en iyi yardımcı erkek oyuncu ödüllerini de aldılar. Ödülü aldığına kendisi de çok şaşıran 17 yaşındaki Chris için çok sevindiğimizi de belirtmek ister bu yazımı da böylelikle bitiririm.

Bir sonraki yazıda görüşmek üzere…

2 comments

  • pelin10/02/2011 at 14:48
    ay ay ay ay.... beklenen yazı geldi sonunda. bölüm kritiklerini de bekliyoruz artık...eline sağlık çok güzel olmuş... tüm karakterlerini sevdiğim tek dizi diyebilirim. (abarttım, will'den hiç hazetmiyorum nedense :D) devamını bekliyoruz yazıların............
    • ZuZu10/02/2011 at 16:23
      bölüm kritiklerini modern family için de istemiştin sen ama sanmıyorum ona vakit ayırabileceğimi... Teşekkür ederiz yorum için efenim :)

Comments are closed.