House M.D.

house-m-d_f43dbfff

8 Sezon 177 bölüm x 45 dakika = 7965 dk = 133 saat = 5,5 gün…

Bitirene kadar canımız çıktı ne yalan söyleyeyim ama bir şekilde tamamını izlemeyi başardık. Yeni dizilere yelken açmadan önce House hakkında da iki satır yazmadan geçmek olmaz haliyle.

Çoğunuz duymuş veya bir yerlerde denk gelmiştir diye tahmin ediyorum, ukala, asosyal, dahi doktor Gregory House (Hugh Laurie) üzerine kurulmuş bir dizi olur kendisi. Doktorumuz bir ayağı aksadığı için baston kullanan, bacağının iyileşmesi mümkün olmadığı için sürekli acısı olan ve bu acıyı dindirmek için ilaç alan, e haliyle ilaç bağımlısı olan, kendinden başka kimseyi umursamayan, oldukça zeki, gitar, piyano vb aletleri çalabilen, istediğine ulaşmak için her türlü hileyi yapabilen, kendi alanında ün yapmış ve müthiş gözlemci olan biri.

Özellikle ilk bölümlerinde karakterimizin yaptıklarına yarı şaşkınlık, yarı hayranlıkla başlayan güzel duygular bir noktadan sonra monotonlaşmaya başlıyor. 4, 5 sezon izledikten sonra ise House kesin şöyle böyle yapar/yapmıştır gibi tahminlerde bulunup genellikle de haklı çıkıyorsunuz. Yine de izlemeyi bırakmak o kadar kolay olmuyor.

Soldan Sağa: House, Cuddy, Chase, Cameron, Foreman ve Wilson
Soldan Sağa: House, Cuddy, Chase, Cameron, Foreman ve Wilson

Dizi 8 yıl sürünce haliyle kadroda değişiklikler oldu ama Hugh Laurie’ye çok iyi oyuncular eşlik etti, kankası Dr. Wilson (Robert Sean Leonard), hastane dekanı Dr. Cuddy (Lise Edelstein), ekip üyeleri Dr. Foreman (Omar Epps), Dr. Chase (Jesse Spencer) ve Dr. Cameron (Jennifer Morrison) bolca göründüler.

Dizinin neredeyse tamamında olaylar şöyle gelişiyor, jenerikten önce birinin düşüp bayıldığını, krize girdiğini, durup dururken burnunun kanadığını falan görüyoruz, arada çok enteresan belirtileri olan hastalar da olmadı değil ama kısaca dizi öncelikle bir semptomun ortaya çıkışıyla başlıyor, jenerikten sonra ya direkt tanı koyma aşaması başlıyor ya da hastanın bir şekilde House’un hastası olmasının hikayesini izliyoruz, çünkü ünlü doktorumuz öyle her vakayı kabul etmiyor. Bu aşamadan sonra ekip onlarca hastalık adı söylüyor, House ya hepsini eleyip direkt teşhiste bulunuyor ya da gençlerden birinin söylediği fikri kabul edip tedaviye başlıyor. Sanırım dizi boyunca ilk tanı hiç doğru çıkmadı, o yüzden “Madem o olmadı o zaman budur” diyerek ikinci tedaviye geçiliyor. Duruma göre 3-5 tahminden sonra doğru tedaviyi buluyorlar, nadiren de olsa en baştaki tanının doğru olduğunu ama başka etkenlerden yanlış olduğunu düşündüklerine tanık oluyoruz. Dizinin sonlarına doğru ise House biriyle (genellikle Wilson ile) konuşurken konuşmasının yarısında durup doğru tanıyı buluyor ve hastanın hayatı kurtuluyor.

E madem dizi bundan ibaret neden izlediniz yahu diye sormakta haklısınız. Şunu söylemeliyim ki 6. Sezona kadar bu işleyiş pek de rahatsız etmiyor çünkü insanın içinde “Ya bu sefer başka bir şey olursa” düşüncesi oluyor. Lakin zaten izlediğiniz şey aslında hastalığın çözülmesi veya çözülememesi değil, House’un beyni ve neyi nasıl yaptığı… Bu arada meraklısına uzman bir doktorun tüm bölümler hakkında, hastalığın ve teşhisin ne derece doğru olduğununu yazdığı şu siteyi önerebilirim.

24268-house-md-class

Genel işleyişin haricinde çok güzel bölümler de olmadı değil, benim favorim House’un fakültedeki bir derse katılmak zorunda kaldığı ve benzer özelliklerdeki üç hastanın hikayesini anlattığı bölümdür. Aslında bir iki bölüm daha var kafamda ama izleme keyfinizi bozmamak adına burada bahsetmeyeceğim (spoiler alert).

Bu tarz dizilerde en korktuğum şeylerden biri yazarların güzel bir son bulamaması olmuştur, (pis Lost!) House için yazarların fazla riske girmeden güzelce kıvırdıklarını, kabul edilebilir bir son bulduklarını söyleyebilirim.

Son olarak bu diziyi tavsiye eder miyim? Kişisine göre değişir diyeyim, bu diziyi çok seven arkadaşlarım olduğu gibi yarıda bırakanları da duydum o yüzden kararsızım. Bizim de bir noktadan sonra tekrarlardan bıkıp “Bitse de kurtulsak” dediğimizi hatırlıyorum ama yine de hiçbir bölüm atlamadan izleyip bitirdik. Tercihi size bırakıyorum, en azından ilk sezonu izleyip sonra karar vermenizi önereceğim.

by Nelson Santos
by Nelson Santos

Son Not: Aranızda merak eden takıntılılar olduğunu biliyorum M.D.’nin açılımı Medical Doctor, yani bildiğin tıp doktoru)