Asil Bir Fransız: Creme Brulee…

Malzemeler:

•1 1/4 su bardağı krema
•1/2 su bardağı süt
•3 yumurta sarısı
•1/3 su bardağı şeker
•2 çay kaşığı vanilya esansı
•Üzeri için yaklaşık 6 çorba kaşığı şeker

Yapılışı:

1.Fırınınızı önceden 100 C’de ısıtın.
2.6 adet 1-2 cm derinliğinde ve 10 m çapında fırın kaplarını hazırlayın.*
3.Krema ve süt orta boy bir tencerede kaynama noktasına getirip ateşten alın,
4.Bir ölçme kabında veya orta boy bir karıştırma kabında yumurta sarılarını şeker ve vanilya esansıyla tamamen karışana kadar çırpın. Diğer yandan eğer sütlü karışımınız ılık hale geldiyse altını açıp biraz daha ısıtın. Sıcak sütlü karışımın dörtte birini yumurtaları çırpmaya devam ederken azar azar ilave edin. Dikkat edin, bir anda eklerseniz sütlü karışımın sıcaklığı yumurtaları bir anda pişirecek ve topak topak olmasına yol açacaktır.
5.Sütlü karışımın geri kalanını da ekledikten sonra bir süzgeçten geçirerek fırın kaplarınıza boşaltın.
6.Dökmemeye dikkat ederek fırınınıza yerleştirin ve 100 C’de 60 – 90 dakika kadar pişirin (tarifin orijinalinde 60 dakika olarak belirtilmiş fakat 60 dakika sonunda benimkiler tam pişmemişti. Kapların yanlarına bir bıçakla vurduğunuzda tatlıların orta kısımlarının çok az oynamaları gerekiyor. Eğer hala sıvı haldelerse pişirmeye devam etmeniz gerekecektir. Tavsiyem 60 dakika dolduktan sonra her 10 dakikada bir kontrol etmenizdir. Bu kadar düşük bir ısıda herkesin fırını farklılıklar gösterebilir.
7.Tatlılarınız piştikten sonra oda sıcaklığına gelmelerini bekleyin. Ardından üstlerini streç filmle kapayıp minimum 3 saat boyunca buzdolabında soğumalarını bekleyin.
8.Tatlılarınız iyice soğuduktan sonra üzerlerine birer çorba kaşığı şekeri eşit şekilde yayıp pürmüzle yakarak şeker katmanının katılaşmasını sağlayın.

* Önemli not: Creme Brulee normalde fırın kaplarını derince bir fırın tepsisinin içine yerleştirip kapların ortasına gelecek kadar kaynar su ekleyerek pişirilir. Ama bu tarifinde su banyosu tekniği kullanılmadığı için özellikle sığ kaplar seçilmesine dikkat edilmelidir. Aksi takdirde tatlıların orta kısımları az tepesi çok pişer.

Tarif Cafe Fernando’dan alıntıdır…

1 Comment

Comments are closed.